Strojní výroba

Otázky a odpovědi
Uživatelský avatar
Účastník simulace
President
President
Příspěvky: 152
Registrován: stř 20. led 2016 11:33:22

Strojní výroba

Příspěvek od Účastník simulace »

Účastním se zkráceného kurzu ESIM, nyní nás čeká poslední simulace a já bych rád dosáhl dobrého výsledku.
Není mi však jasné, jak simulace kalkuluje s výrobou jednotlivých produktů. Už po druhé se mi stalo, že jsem nedosáhl plánované výroby, přestože podle výpočtu bych měl mít potřebnou výrobní a pracovní kapacitu k dispozici.
Byli byste tak laskaví a neporadili mi čím to může být?
Pro úplnost níže uvádím můj způsob výpočtu max. pracovní doby strojů:

----------------------------------------------------
Výpočet max. pracovní doby strojů
----------------------------------------------------
Teoretický postup: max. pracovní doba strojů za čtvrtletí = Počet pracovních hodin v rámci 2 směn za čtvrtletí * počet strojů - počet hodin na údržbu.
V praxi: max. pracovní doba strojů za čtvrtletí = 1040 hodin * 5 strojů
- 120 hodin na údržbu = 5080 strojových hodin.
---------------------------------------------------
V simulaci jsem ovšem dosáhl počtu odpracovaných hodin 4 525 přestože u každého stroje jsou 3 dělníci (celkem 30 dělníků) a surovin máme také dostatek.
V důsledku neshody výsledné výroby s výrobou očekávanou jsem nedosáhl plánované výroby, což mi způsobilo komplikace.
Tomuto bych rád do posledního kola předešel.
Uživatelský avatar
Uranius
Moderator
Moderator
Příspěvky: 146
Registrován: pon 25. led 2016 15:47:10

Re: Strojní výroba

Příspěvek od Uranius »

Důvodem je nedostatek surovin v některých obdobích během čtvrtletí. Udržujete příliš nízkou bezpečnostní zásobu surovin.
Momentálně jste chtěli vyrábět 1750 typu A + 760 typu B + 500 typu C, z toho plyne potřeba surovin 4 770 ks, objednali jste jen 4 600 ks.
To by nevadilo, kdybyste měli na skladě odpovídající zásoby, vy jste však měli poddimenzovanou bezpečnostní zásobu 226 ks.

Dovoz surovin se uskutečňuje průběžně, konkrétně každý týden (13 x za čtvrtletí), viz článek 6.6.2. manuálu, kde je psáno, že podnik si má udržovat bezpečnostní zásobu surovin a jsou tam podklady pro její určení ve smyslu věty „Dovoz surovin se uskutečňuje průběžně, konkrétně každý týden (13 x za čtvrtletí)“.

A z této skutečnosti už asi tušíte:
Z frekvence 13x za čtvrtletí plyne potřeba udržovat minimálně týdenní bezpečnostní zásobu při požadavku výroby co jste měli ve výši 367 ks. Takže 226ks nestačilo na pokrytí prvního pracovního týdne, proto se na konci týdne nepracovalo na plný výkon. Potom na konci 1. týdne jste dovezli 354ks surovin (4600/13) do prázdného skladu, přičemž potřeba k výrobě byla 367ks, takže se zase nějakou krátkou zbytkovou dobu nepracovalo pro nedostatek surovin. Takto jste každý týden nasbírali drobné množství času, kdy se nepracovalo a tento čas už na konci čtvrtletí nebyl k dispozici. V posledních dnech čtvrtletí jste ještě nějaké suroviny dovezli, přičemž výroba se snažila dohnat požadovaný objem, takže jich část ještě spotřebovala, ale část zůstala na skladě pro použití v začátku dalšího čtvrtletí.

Předpokládáme z Vaší dosavadní strategie, že příští kolo nebudete chtít snižovat objem výroby, proto se bohužel už nevyhnete drobnému nedostatku surovin v prvním týdnu, ale pokud nakoupíte dostatek surovin, vyhnete se nedostatku v týdnech dalších (tedy místo 4600 např. 4770). Na druhou stranu samozřejmě také počítejte s tím, že Vám v tom případě na konci zůstanou nějaké suroviny, které jsou určeny pro výrobu v dalším čtvrtletí (ačkoli do něj už jako manažeři nepůjdete). Pokud nebudete chtít využít strojní kapacitu na 100%, pak to co ne nestihne vyrobit v 1. týdnu se automaticky při dostatku surovin dovyrobí v týdnech dalších.
Odpovědět